Zpět

Co je to API a k čemu se používá?

01. 02. 2023
CoreApp Technologies s.r.o.
web
server

Zkratka API je odvozená z aglického Application Programming Interface. Česky by se to dalo volně přeložit jako přístupové rozhraní pro program. Co si ale pod pojmem API představit? A kde najde API využití? A jak API pomůže v podnikání?

Co je to API a k čemu se používá?

Co je to API?

Představte si API jako obsluhu v obchodě, za kterou přijdete a požádáte ji, aby Vám donesla konkrétní věc nebo se jí zeptáte na dostupnost jiné věci. Obsluha vykoná určité činnosti - například koukne do skladu, na mapu prodejny nebo se vydá hledat Vámi požadovanou věc - a následně Vám odpoví, případně donese věc, kterou požadujete.

Princip API je úplně stejný. Jenom místo lidí si takto mezi sebou povídají dva programy. Kde jeden program něco požaduje od druhého a druhý to pro něj obstará. Mezi sebou si takto můžou například povídat:

Obsluha
API jde přirovnat k obsluze v obchodě

 

Proč používat API?

API usnadňuje komunikaci mezi programy. Programy, které maji mezi sebou komunikovat po API nemusí být nutně napsané ve stejné technologii, často nemusí běžet ani na stejném počítači, serveru nebo telefonu. Komunikují tedy po API napříč internetem.

Tím, že Vaše aplikace se bude umět napojit na API třetích stran, tak může získat nové funkce. Jako příklad můžeme uvést integrace na Facebook API pro možnost přihlašování se do aplikace nebo webu pomocí Facebook účtu. Nebo napojední informačního systému na fakturační systém třetí strany.

Jak API pomůže v podnikání?

Využití API v podnikání Vám otevírá velké příležitosti. Pokud budete na straně, kdy využíváte API ostatních služeb jako je například Facebook, Gmail nebo třeba API platební brány nebo učetního systému, tak do Vašeho systému nebo webu dostanete rychle velké množství už předpřipravených služeb. Tím se sníží cena za vývoj aplikace nebo webu. Současně se s tím i sníží nároky na údržbu, protože se bude udržovat pouze komunikační rozhranní ke službě třetí strany. Současně tím jde spousta práce automatizovat a už nebude potřeba jí dělat manuálně.

Pokud budete na druhé straně API poskytovat ostatním službám, tak Vám to ulěhčí práci v získávání dat, která Vaše služba potřebuje k činnosti. Stejně tak dobře zdokumentované a otestované API Vám může pomoct - pokud se Váš klient bude rozhodovat mezi Vaší službou a službou konkurence, tak existence API a dokumentace k  němu může být klíčová věc.

Co je to REST API?

Pokud nás kontaktujete, tak od nás často uslyšíte, že námi vyvíjené weby, aplikace nebo informační systémy komunikuji po zabezpečeném REST API. Jedná se o API, které je postavené na protokolu HTTP, případně HTTPS a pracuje na obdobném principu jako například načítání webových stránek. Pro Vás je důležité vědět, že REST API je určitým zažitým standardem na poli IT vývoje a je aktivně používáno v různých projektech od různých IT vývojových firem.

Zaujali jsme Vás nebo si ještě nejste jistí?
Neváhejte nás kontaktovat!

Další články

5 důvodů, proč si nechat vytvořit profesionální webové stránky

5 důvodů, proč si nechat vytvořit profesionální webové stránky

20. 05. 2023
CoreApp Technologies s.r.o.
web

Mnoho firem a živnostníků, co jsou na trhu už delší dobu, zapomínají na aktualizaci svých webových stránek a svoji webovou prezentaci. I když webové stránky nemusí být jejich hlavním komunikačním a prodejním kanálem, tak zapomínat na online nástroje a komunikaci se může vymstít.

3 nejčastější útoky na WordPress weby

3 nejčastější útoky na WordPress weby

30. 04. 2023
CoreApp Technologies s.r.o.
web
zajímavost

V dalším článku se zaměříme na 3 nejčastější hackerské útoky na Wordpress weby. Popíšeme jak probíhají a v čem jsou nebezpečné. Zmíníme možnou obranu proti nim a taky co dělat, když se s nějakým takovým útokem na našem webu potkáme.

Jaký je rozdíl mezi Alfa a Beta testováním?

Jaký je rozdíl mezi Alfa a Beta testováním?

19. 04. 2023
CoreApp Technologies s.r.o.
zajímavost
Testování aplikací

Alfa a beta testování je součástí vývojového cyklu každého projektu a je jednou z finání fází při při dokončování softwarového produktu před jeho uvedením na trh. Jaký je ale rozdíl mezi těmito testovacími fázemi? A kdo tyto testy provádí?