Zpět

Data mining: Jak Netflix ví, co by se mi mohlo líbit?

07. 03. 2023
CoreApp Technologies s.r.o.
zajímavost

Určitě jste si toho taky všimli. Podíváte se na Netflixu nebo na jiné streamovací platformně na seriál, film nebo si na spotify pustíte nějakou hudbu. A najednou, ona streamovací platforma Vám začne nabízet, co by se Vám mohlo líbit. Jak na to ale poskytovatel této služby přišel? Odpovědí může být data mining nebo Česky těžba dat.

Data mining: Jak Netflix ví, co by se mi mohlo líbit?

Data mining (těžba dat) je analytiký proces, kdy z velkého množství dat a uživatelských informací se získá informace, která může pomoct k podnikatelskému růstů nebo získání konkureční výhody. Data mining se využíval hodně při zvyšování dosahu reklamních a marketingových kampaní, segmentaci zákazníků nebo ke sledování prohlížených produktů zákazníkem.

Data mining je složený z několika kroků:

  1. Porozumnění řešené problematice a formulování úlohy pro data mining
  2. Porozumnění vstupním datům
  3. Připrava dat - napojení se na zdroje dat, vyčištění a úprava dat tak, aby s nimi mohli pracovat analytické nástroje a metody.
  4. Analyzování dat - jde o proces testování různých přístupů k datům, úpravu parametrů při řešení problému z bodu jedna.
  5. Porozumnění, hodnocení a interpretace výsledků - jedná se o proces, kdy se vezmou data z kroku čtyři a porovná se s očekavanými výsledky
  6. Nasazení data mining modelu do celého procesu - pokud jsme s výsledky spokojení, dojde k nasazení a implementaci modelu do aplikace. Díky tomu, že se data v čase mění, je potřeba model pro data mining v čase testovat a kalibrovat.

A jak tedy streamovací platforma ví, co se mi může líbit?

Streamovací platforma svému obsahu přiděluje určité další parametry. U seriálu se může jednat například o žánr (zda se jedná o komedii nebo  horor), délku epizody, herecké obsazení, režii, zemi kde byl seriál produkovaný. Tím se vytvoří datová struktura popisující vlastnosti seriálu.

Tím, že se Váš zájem o seriály, filmy a hudbu v čase mění, je potřeba, aby se model pro predikci Vašeho oblibeného obsahu v čase učil a měnil spolu s Vámi. Toto učení probíhá tak, že si platforma zaznamenává Vaši aktivitu a akce na stránkách. Může se jednat například o akci, že si seriál přehrajete nebo se k němu už delší dobu nevracíte. Tyto a mnohé další údaje jako je například informace o tom kolikrát  jste si seriál pustili nebo u jaké epizody jste skončili, případně v jakou dobu jste seriál začali sledovat jsou ukládany u Vašeho profilu.

Jakmile bude mít streamovací platforma dostatečné množství dat, bude schopná o Vás říct zda máte radši komedie nebo horory. Jestli Vás baví víc rozsáhle příběhy s mnoha hlavními postavami nebo zda preferujete sitcomy a animované seriály. K tomuto dojde díky tomu, že k jednotlivým informacím (jako je žánr seriálu, herecké obsazení apod) se přidělí důležitost podle Vašeho profilu.

Tím, že se jedná o proces, kdy se analytický nástroj pořád učí a snaží se zdokonalit svůj predikční model, může se stát, že Vám doporučí seriál, hudbu nebo obsah obecně, který je úplně mimo Váš zájem. Tady je nejlepší, když predikčnímu modelu pomůžete a označíte obsah, že se Vám nelíbí. Protože i tato informace predikčnímu modelu pomůže, aby Vám příště poskytl lepší výsledky.

 

Zaujali jsme Vás nebo si ještě nejste jistí?
Neváhejte nás kontaktovat!

Další články

5 důvodů, proč si nechat vytvořit profesionální webové stránky

5 důvodů, proč si nechat vytvořit profesionální webové stránky

20. 05. 2023
CoreApp Technologies s.r.o.
web

Mnoho firem a živnostníků, co jsou na trhu už delší dobu, zapomínají na aktualizaci svých webových stránek a svoji webovou prezentaci. I když webové stránky nemusí být jejich hlavním komunikačním a prodejním kanálem, tak zapomínat na online nástroje a komunikaci se může vymstít.

3 nejčastější útoky na WordPress weby

3 nejčastější útoky na WordPress weby

30. 04. 2023
CoreApp Technologies s.r.o.
web
zajímavost

V dalším článku se zaměříme na 3 nejčastější hackerské útoky na Wordpress weby. Popíšeme jak probíhají a v čem jsou nebezpečné. Zmíníme možnou obranu proti nim a taky co dělat, když se s nějakým takovým útokem na našem webu potkáme.

Jaký je rozdíl mezi Alfa a Beta testováním?

Jaký je rozdíl mezi Alfa a Beta testováním?

19. 04. 2023
CoreApp Technologies s.r.o.
zajímavost
Testování aplikací

Alfa a beta testování je součástí vývojového cyklu každého projektu a je jednou z finání fází při při dokončování softwarového produktu před jeho uvedením na trh. Jaký je ale rozdíl mezi těmito testovacími fázemi? A kdo tyto testy provádí?