Zpět

GIT: Co to je a jak usnadní práci na projektu?

12. 04. 2023
CoreApp Technologies s.r.o.
mobil
web
server
firemní život

Pokud jste součástí vývojového teamu nebo s vývojáři spolupracujete, určitě jste je už zaslechli bavit se o GITu, verzích, repositářích, commitech a nebo o pull / merge requestech. V tomto článku Vám zkusíme přiblížit o čem se bavili a vysvětlit, co verzovací systém je.

GIT: Co to je a jak usnadní práci na projektu?

Co je to verzovací systém?

Verzovací systém je software, který se používá pro správu změn v souborech a dokumentech během jejich vývoje. Správné využívání verzovacího systému, jako je například GIT, patří do best practices v oblasti vývoje programů, webů a aplikací. Využívání verzovacího nástroje následně umožňuje pohodlnou práci více programátorů na jednom projektu současně. Usnadňuje a zpřehledňuje jim sdílení změn v kódu mezi sebou. Současně jim pomáhá tvořit různé verze programu, ke kterým se jde v průběhu času vracet.

Slovníček GIT pojmů:

Než se posuneme dál, pojďme si projít pár pojmů, které souvisí s Gitem a které budeme dál v článku využívat:

Proč je dobré verzovací systém používat?

V našem článku se zaměříme na GIT. Jde o populární, hodně rozšířený a snadno naučitelný nástroj pro verzování ne jen zdrojového kódu, ale také například dokumentů a dalších souborů. Jaké jsou ale výhody využívání Gitu při vývoji softwaru?

git

Best practices pro psaní commit message

Správný způsob, jak psát commit message, může být podstatný pro úspěch vedení verzovacího systému a spolupráci v týmu. Způsob, jak tvořit commit message, se může lišit v závislosti na firemní a týmove politice, kultuře a struktuře. Zde přikládáme několik typů, jak se commit message tvoří u nás:

O Gitu by toho šlo napsat mnohem víc, například porovnání toho, když jste na projekt sám a když jste na projektu ve více lidech, merge politiky v nástrojích jako je Github, GitLab nebo Bitbucket nebo praktickou ukázku s nejpoužívanějšími příkazy. To vše bude v dalších článcích.

Pokud zvažuje vývoj webu, webové aplikace nebo mobilní aplikace, tak nás neváhejte kontaktovat

Mohlo by Vás zajímat:

 

Zaujali jsme Vás nebo si ještě nejste jistí?
Neváhejte nás kontaktovat!

Další články

5 důvodů, proč si nechat vytvořit profesionální webové stránky

5 důvodů, proč si nechat vytvořit profesionální webové stránky

20. 05. 2023
CoreApp Technologies s.r.o.
web

Mnoho firem a živnostníků, co jsou na trhu už delší dobu, zapomínají na aktualizaci svých webových stránek a svoji webovou prezentaci. I když webové stránky nemusí být jejich hlavním komunikačním a prodejním kanálem, tak zapomínat na online nástroje a komunikaci se může vymstít.

3 nejčastější útoky na WordPress weby

3 nejčastější útoky na WordPress weby

30. 04. 2023
CoreApp Technologies s.r.o.
web
zajímavost

V dalším článku se zaměříme na 3 nejčastější hackerské útoky na Wordpress weby. Popíšeme jak probíhají a v čem jsou nebezpečné. Zmíníme možnou obranu proti nim a taky co dělat, když se s nějakým takovým útokem na našem webu potkáme.

Jaký je rozdíl mezi Alfa a Beta testováním?

Jaký je rozdíl mezi Alfa a Beta testováním?

19. 04. 2023
CoreApp Technologies s.r.o.
zajímavost
Testování aplikací

Alfa a beta testování je součástí vývojového cyklu každého projektu a je jednou z finání fází při při dokončování softwarového produktu před jeho uvedením na trh. Jaký je ale rozdíl mezi těmito testovacími fázemi? A kdo tyto testy provádí?